GENÇ VE YETİŞKİN ORTODONTİ

Genç ve Yetişkin Ortodonti

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Hastanın yaşı sadece hareketin ve tedavinin süresini etkiler. Eğer yetişkin dönemde iskeletsel sorunlar varsa, ortognatik cerrahi operasyonlarla beraber yürütülen ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Günümüzde dişlerdeki çapraşıklıklar, dişlerin arkasına takılan teller, görünmeyen estetik teller veya şeffaf plaklarla düzeltilmektedir.

Ortodontik Tedavi Simülatörü

Ortodontik tedaviye başlamadan önce, Ortodontik Tedavi Simülatörü olarak adlandırılan özel bir cihazla hastaların ağız içi 3 boyutlu taraması yapılarak dişlerinin tedavi sonunda nasıl düzeltilebileceği gösterilebilmektedir. Bu uygulama ile 5 dakika gibi kısa bir sürede “gülüş tasarımı” yaparak tedavinin sonucu önceden görüntülenebilmektedir.

 


Tedavi Yöntemleri

Görünmeyen Teller (Lingual) 

Lingual teknik dişlerin arka (dil) tarafına takılan kişiye özel üretilmiş tellerle dişlerin pozisyonlarının düzeltilmesini sağlar. Bu teknikle dişlerin doğal yapısı korunarak çapraşıklık ve kapanış bozuklukları hiç kimse fark etmeden düzeltilebilir. Hastalara rahatsızlık vermemesinin yanı sıra, konuşma bozukluğu ve estetik bir sorun da oluşturmaz. 

 


Telsiz Ortodonti (Invisalign) 

Dişlere takılıp çıkartılabilen kişiye özel yapılmış şeffaf diş plaklarıyla  dişlerdeki çapraşıklıklar ve kapanış bozuklukları düzeltilebilir. Ağızda sabit olmayan bu yöntemle rahatça yemek yenebilmekte, konuşulabilmekte ve istenildiği zaman çıkarabilmektedir. Invisalign adı verilen bu teknik Amerika’da yaygın olarak erişkin ve genç hastalar tarafından kullanılmaktadır.

 


Şeffaf Teller (Porselen Braket)

Porselen braketler dişlerin üzerine takılan şeffaf ataçmanlarla dişlerin kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar. Özellikle gençlerin ve erişkin hastaların tercih ettiği bu teknik estetik bir görünüm sunmaktadır.

 


Metal Teller

Metal braketler dişlerin üzerine takılan çelik ve titanium malzemeden yapılan ve dişlerin düzeltilmesini sağlayan ataçmanlardır. Genellikle çocuklara uygulanan bir yöntemdir ve istenirse renkli minik lastiklerle tellerin braketlere tutturulması ile daha şirin bir görüntü sağlarlar.

 

Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.